Kluczową rolą w działaniach Zakładu jest dążenie do zapewnienia komfortu opieki i bezpieczeństwa dla naszych pacjentów. Zatrudniony zespół medyczny, a więc lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne ,fizjoterapeuci, psycholog iterapeuta zajęciowy stanowią podstawę codziennej opieki nad pacjentami świadcząc usługi medyczne. Dysponujemy 60 łóżkami w pokojach 1,2 i 3 osobowych z węzłem sanitarnym, salą rehabilitacyjną z kinezyterapią ,elektroterapie i laser. W okresie letnim gimnastyka i zajęcia z terapii zajęciowej odbywają się na świeżym powietrzu w ogrodzie. Prowadzimy własną kuchnie zapewniając pełne wyżywienie. Na terenie zakładu znajduje się kaplica – chętni mogą korzystać z codziennej Eucharystii i wspólnych nabożeństw. Wszyscy pracownicy ZOL-u są odpowiedzialni za dobro Pacjentów i z zaangażowaniem podejmują codzienną pracę.
Pielęgniarki opieki długoterminowej i opiekunki medyczne
W zakładzie przebywają pacjenci, którzy są obciążeni różnymi chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością. Poruszają się samodzielnie, przy pomocy drugiej osoby, chodzika lub wózka inwalidzkiego. Są także osoby leżące, nie opuszczające łóżek. Pielęgniarki i Opiekunki medyczne są zaangażowane w proces leczenia i pielęgnacji tych osób .W swojej pracy w pełni wykorzystują swoje kompetencje i umiejętności medyczne oraz otaczają Pacjentów ciepłą i życzliwą opieką .
Terapia Zajęciowa
Katarzyna Widera – terapeuta zajęciowy
Dorota Wolska – lic. pedagogiki leczniczej i mgr terapii zajęciowej
Najbardziej twórczy i aktywny sposób spędzania czasu w naszym domu to terapia zajęciowa. Aktywizujemy Pacjentów wspomagając i rozwijając ich sprawność oraz zaspokajając potrzeby emocjonalne, jednocześnie wspierając zainteresowania i pasje. W naszym zakładzie prowadzimy różne rodzaje terapii zajęciowej, należą do nich m.in.
- arteterapia (terapia przez sztukę, w tym muzykoterapia)
- filmoterapia (projekcje na dużym ekranie filmów połączone z dyskusją
- ergoterapia (prace o charakterze rzemieślniczym)
- biblioterapia (terapia przez lekturę wpływająca na funkcje intelektu oraz poprawę samopoczucia)
- ludoterapia (gry i zabawy integracyjno – rozrywkowe, usprawniające ciało i umysł)
W ramach zajęć rekreacyjnych organizujemy wydarzenia i imprezy cykliczne oraz okolicznościowe, m.in. spotkanie mikołajkowe, bal karnawałowy, jasełka, gril oraz te które są wpisane w rytm roku kalendarzowego.
Terapia zajęciowa ma na celu:
- rozwijanie i podtrzymywanie sprawności manualnej, przestawienie toru myślenia chorego,
- zmniejszenie odruchu bólowego w wyniku rozluźnienia mięśni i koncentracji psychiki,
- stworzenie u chorego poczucia własnej wartości oraz rozszerzenie kręgu zainteresowań
Samodzielnie wykonane prace są ozdobą naszego Zakładu lub prezentem dla rodzin i przyjaciół.
Logopeda
Melania Szlaga – mgr pedagogiki wczesnoszkolnej, logopeda ogólny, neurologopeda
Terapia logopedyczna prowadzona w naszym ZOL- u ma na celu kształcenie i rozwijanie komunikacji słownej, jak również usuwanie wad wymowy. Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w małych grupach. Praca logopedyczna opiera się w szczególności na stosowaniu zabaw usprawniających narządy mowy, podnoszeniu sprawności rozumienia mowy poprzez słuchanie i wprowadzanie nowych wyrazów poprzez desygnaty- przedmioty i obrazki. Środkiem uzupełniającym w terapii logopedycznej są ćwiczenia manualne, spostrzegawczości, rytmiczne i słuchowe. Tempo i rodzaj ćwiczeń jest indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta.
Psycholog
Izabela Piętka – mgr psychologii
Terapia psychologiczna obejmuje szereg różnorodnych działań dostosowanych do indywidualnych potrzeb podopiecznych. Jej celem jest dbanie o ich zdrowie psychiczne oraz poprawę codziennego funkcjonowania w zakresie emocjonalnym, poznawczym i interpersonalnym. Wszystkie spotkania dostosowane są do stanu zdrowia i możliwości podopiecznych i w zależności od tego odbywają się przy łóżku pacjenta, w gabinecie psychologicznym lub na świeżym powietrzu.
W ramach terapii psychologicznej szczególny nacisk kładziony jest na:
- diagnoza funkcjonowania podopiecznych,
- pomoc w opracowywaniu indywidualnych planów opieki,
- udzielanie konsultacji indywidualnych,
- pomoc w adaptacji osób nowoprzyjętych,
- konsultacje i wsparcie rodzin i bliskich.
Dogoterapia
Magdalena Borzystowska – Specjalista Kynoterapeuta
Do naszej bazy terapeutycznej od 2013 r. wprowadziliśmy dogoterapię. Pacjenci chętnie biorą udział w zajęciach, a „czworonożni terapeuci” pomagają zwiększyć efektywność innych form terapii. Kontakt z psem ma na celu m. in. rozwijanie kreatywności i spontaniczności pacjentów oraz kształtowanie pozytywnych emocji i rozwój empatii.
Rehabilitacja
Barbara Mencwel – mgr. fizjoterapii
Mateusz Osiewała – mgr. fizjoterapii
Dorota Adamiec – tech. fizjoterapii
Fizjoterapia obejmuje: kinezyterapię i fizykoterapię.
W zakładzie prowadzona jest rehabilitacja pod kierunkiem i opieką fizjoterapeutów z wykorzystaniem posiadanego sprzętu do elektroterapii i kinezyterapii. Usprawnianie rehabilitacyjne prowadzi do wielu zmian na lepsze. Zmniejsza ryzyko trwałego inwalidztwa oraz efektywnie zapobiega rozwojowi zmian wtórnych: przykurczom, zanikom mięśniowym, zwyrodnieniom w stawach, odleżynom, zniekształceniom kończyn i zaburzeniom krążeniowo – naczyniowym. Usprawnianiem w ZOL-u objęty jest każdy pacjent po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Personel pomocniczy
Integralną część zatrudnionego zespołu w naszym zakładzie stanowi personel pomocniczy
Salowe – dbają o czystość i porządek w pokojach pacjentów na korytarzach i łazienkach.
Kucharki – w zakładzie funkcjonuje kuchnia. Posiłki są zawsze ciepłe, smaczne i zdrowe przygotowywane zgodnie z zaleconymi dietami dla poszczególnych grup pacjentów.
Praczka – dla lepszego komfortu higienicznego i estetycznego naszych pacjentów prowadzimy pralnie.
Konserwator – nad sprawnością techniczna sprzętu, pomieszczeń i otoczenia czuwa konserwator